Zadbaj o technikę

« wróć

Zadbaj o technikę

           

Kolejnym ważnym aspektem na jaki powinniśmy  zwracać  szczególną uwagę jest  ciągły rozwój indywidualnej techniki użytkowej u naszych wychowanków już od najmłodszych roczników. Ponieważ cytując za autorem książki „Taktyka współczesnej piłki nożnej Miłoszem Stepińskim:

           

„Obserwacje wszystkich trenerów dowodzą jasno, że wynik we współczesnej piłce nożnej osiąga tylko ta drużyna, która ma w swych szeregach zawodników prezentujących wybitne umiejętności techniczne, obojętnie na jakiej pozycji występujących. W elitarnej piłce nożnej nie ma miejsca dla ”drewniaków” którzy potrafią tylko biegać i walczyć. Te cechy są wystarczające na niższych poziomach rozgrywkowych. W futbolu na wysokim poziomie obojętnie czy jest to obrońca czy napastnik musi umieć skutecznie i szybko operować piłka w deficycie czasu, pod naporem przeciwnika i na małym obszarze boiska-takie są wymagania współczesnego futbolu”

 

 Do takich właśnie  wymagań powinniśmy  dostosowywać codzienny trening techniki   podczas naszych zajęć treningowych. Chcemy wychowywać zawodników którzy będą radzili sobie w futbolu na wysokim poziomie, mających szeroki wachlarz zdolności  technicznych które pozwolą przede wszystkim operować piłka w małym deficycie czasu na boisku na którym jest obecnie bardzo ciasno i mało miejsca, dlatego trzeba działać szybko i skutecznie podejmując szybko dobre decyzje.

 

Zawodnicy powinni edukowac się  w  obszernych blokach  tematycznych związanych z prowadzeniem piłki prawą oraz lewą nogą, prowadzeniem piłki w różnych kierunkach,  ale także szereg ćwiczeń z zakresu ochrony piłki i naukę zwodów. Powinni mieć dobrze przyswojone krótkie oraz długie  podanie piłki. W podaniach  krótkich należy dążyć do tego aby miały odpowiednią siłę i stawały się coraz celniejsze co spowoduje że drużyna będzie  potrafiła w ciągu meczu wymienić kilka celnych podań utrzymując się przy piłce.

 

Aby zwiększyć możliwości techniczne zawodników dobrym kierunkiem jest  zaszczepianie w nich  kulturę gry Street Soccera-piłki ulicznej tak mało w Polsce popularnej. Nauka ta bardzo wciąga zawodników przez swa widowiskowość a przez to bardzo poprawia ich technikę. W takich krajach jak Holandia, Belgia, Francja gry podwórkowe cała ich specyfika są bardzo modne zawodnicy Graja na tzw. „Panny” czyli mówiąc po Polsku  sitaki albo ryby, po założeniu panny na specjalnym boisku z bandami mecz się kończy, dominuje w tej grze widowiskowa technika i można powiedzieć taniec z piłką nauka kroków z piłką jest bardzo trudna.

Ćwiczenie kroków z piłką daje niesamowite efekty w rozwoju techniki tej bardzo przydatnej w czasie meczu. Niektóre zgrania CH.Ronaldo, Messiego czy Ibrachimowicza maja swoje źródło właśnie w street soccerze, sam Ronaldo opowiada w swojej książce biograficznej jak często grali na Portugalskich ulicach temu zjawisku zawdzięcza technikę. 

Inna gwiazda światowej piłki  Pele w swojej biograficznej książce wspomina swoje treningi z tatą:”Czas mijał, a my wciąż kopaliśmy piłkę w ogórdku  oraz na ulicach Bauru”